nomadzi
KSIĄŻKI

Nomadzi. Życie w drodze – Zuzanna Bukłaha

23 września 2020

Do tej pory żyłam przekonaniem, że jestem urodzonym domatorem. Mój światopogląd pękł w gruzach w momencie zderzenia się z historiami opowiedzianymi przez Zuzanne Bukłaha w książce „Nomadzi. Życie w drodze”. Zachłysnęłam się opowieścią o wolności i różnorodności świata. Najchętniej spakowałabym plecak i ruszyła przed siebie…

Cyfrowi nomadzi, bo tak określa się współczesnych wędrowców, swoją podróż zaczynają z różnych powodów. Tomek wyrusza na drugi koniec świata bo chce uczyć się serfować. Margo zmienia miejsca zamieszkania bo ma to we krwi – cała jej rodzina podróżuje. A Helena uczy jogi na Bali, gdzie kieruje ją serce po trudnym rozstaniu. Wszystkie te historie są niesamowite ale najbardziej niezwykła jest dla mnie 7 osobowa rodzina Mitali, która wybrała się camperem zwiedzać Stany Zjednoczone.

Każdy z bohaterów zdradza nam swój patent na podróżowanie. Nikt nie kryje, że nie zawsze jest jak z bajki. Na drugim końcu świata też trzeba zarabiać, dlatego sporo osób decyduje się, że część roku poświęca pracy, a resztę spędza na wędrówce. Kto raz wyruszy, nie chce już wracać. Jedyną pewną w życiu nomady jest zmiana. Nawet jeśli czasem potrzebuje dłuższej chwili w jednym miejscu, to po kilku miesiącach świat go znowu wzywa.

Cudowna książka o wspaniałych ludziach. Uświadomiła mi jak mało potrzebujemy do szczęścia. A ten bagaż nadmiaru, który posiadamy w swoich domach, przeszkadza nam żyć pełnią życia. Mamy miliony gadżetów, na które wydajemy ciężko zarobione pieniądze, nie myśląc, że to coś więcej niż tylko banknoty, to nasz czas i nasze życie… na posiadanie marnotrawimy swoje cenne chwile na ziemi. A możemy spędzić je zupełnie inaczej, z plecakiem w górach patrząc w rozgwieżdżone niebo albo kąpiąc się na bezludnej wyspie. Bukłaha uświadomiła mi, że nie ma rzeczy niemożliwych.