książka jojo moyes Światło w środku nocy
KSIĄŻKI

Światło w środku nocy – Jojo Moyes

17 stycznia 2020

Przeczytałam większość książek autorstwa Jojo Moyes, jednak żadna do tej pory nie wzbudziła we mnie tyle pozytywnych uczuć, co „Światło w środku nocy”. Owszem, wszystkie były intrygujące i wciągające ale ta historia ma w sobie coś, co urzeka. Być może chodzi o czas, w którym rozgrywa się cała akcja – są to lata 40. ubiegłego wieku. Albo o sam główny motyw książki, jakim jest konna biblioteka.

„Światło w środku nocy” zaczynamy od poznania Alice, która wpada w pułapkę zauroczenia i bierze szybki ślub z Amerykaninem. Wyjeżdża z nim do Stanów Zjednoczonych, gdzie ma nadzieję odnaleźć upragnione szczęście. Na miejscu spotyka się jednak ze światem, w którym dominują mężczyźni, a zadaniem kobiety jest milczeć. Z zaklętego kręgu samotności uwalnia ją konna biblioteka, której inicjatorką była żona prezydenta Roosevelta. Głównym założeniem całej inicjatywy było szczerzenie wiedzy wśród mieszkańców odległych, górskich rejonów. Praca trudna i początkowo niewdzięczna z czasem daje Alice pełną satysfakcję i staje się miejscem ucieczki od osobistych problemów.

Do konnej biblioteki dołącza również kilka miejscowych dziewcząt, na czele których staje nieustraszona Margery. To ona przeciwstawia się najgorszemu tyranowi w miasteczku – teściowi Alice, który dla dobra swoich ciemnych interesów jest w stanie poświęcić nawet ludzie życie.

„Światło w środku nocy” to opowieść o skomplikowanych relacjach i ludzkich emocjach. O pokonywaniu swojego wewnętrznego strachu i braniu losu w swoje ręce. To wspaniała historia o kobiecej przyjaźni. Oraz o walce kobiet o godność w świecie z dominowanym przez mężczyzn.

Za możliwość przeczytania „Światło w środku nocy” dziękuję Wydawnictwu Znak.