Uncategorized

Zamieszkaj TU pod Krakowem – dlaczego zamieszkałem w Raciborowicach

4 grudnia 2019

Raciborowice mają długą oraz ciekawą historię, ale przyciągają do siebie, głównie ze względu na dobrą lokalizację i piękną okolicę. O plusach i minusach mieszkania w Raciborowicach dowiemy się od Pana Mateusza, który opowie nam, jak w ostatnich latach zmieniła się ta miejscowość. Posłuchajmy, czy warto w niej zamieszkać.

Małgorzata Poznańska: Na początek proszę mi powiedzieć dlaczego wybrał Pan Raciborowice i jak się Panu tutaj mieszka?

Mateusz: Wybrałem Raciborowice z powodów rodzinno-towarzyskich. Mieszka się dobrze.

MP: Jak długo mieszka Pan w Raciborowicach? Jak w tym okresie czasu zmieniła się ta miejscowość? Na plus czy na minus?

M: Mieszkam od roku 2008. Wydaje mi się, że wskutek napływu nowych mieszkańców i rozwoju budownictwa osada zmieniła się nie do poznania. Za rozwojem zaludnienia pojawiła się modernizacja przestrzeni publicznej, plac zabaw, jak również trasa pieszo-rowerowa, co dla bezpieczeństwa pieszych, komfortu kierowców, a zwłaszcza ludzi uprawiających sporty rowerowe i biegowe ma znaczenie nie do przecenienia.

MP: Czy może mi Pan powiedzieć coś więcej na temat Raciborowic, chodzi mi głównie o zabudowę, ruch uliczny i otaczającą zieleń.

M: Ruch uliczny jest spory, ale planowana budowa północnej części obwodnicy Krakowa, jak się wydaje, w dużej mierze temu zaradzi. Są tu nieopodal tereny łąkowe i niewielkie zagajniki, co przysparza frajdy w niedzielnych, krótkich eskapadach. Dominuje zabudowa jednorodzinna, co wpływa na dość malowniczy krajobraz Raciborowic.

MP: Czy korzysta Pan z komunikacji miejskiej (busów, autobusów)? I jak ją Pan ocenia?

M: Korzystam rzadko, ale widzę jako kierowca dużą częstotliwość pojazdów sieci MPK i busów.

MP: Czy korzysta Pan ze szlaków rowerowych bądź pieszych? Są takowe?

M: Tak, szlaki są i regularnie z nich korzystam.

MP: Czy w Raciborowicach są place zabaw bądź inne miejsca przeznaczone dla dzieci?

M: Tak, są w sumie trzy place, jeden szkolny i dwa sołeckie (gminne).

MP: Czy w najbliższej okolicy jest szkoła i/lub przedszkole? Czy może Pan coś o nich więcej powiedzieć?

M: Szkoła podstawowa i przedszkole w Raciborowicach służą lokalnej społeczności, co znacznie wpływa na oszczędność czasu w dowozie dzieci i organizacji zajęć pozalekcyjnych.

MP: Czy w miejscowości, w której Pan mieszka są organizowane jakieś zajęcia dodatkowe? Jak tak, to jakie?

M: Organizuje je głównie miejscowa szkoła, dając powierzchnię użytkową dla szczepu harcerskiego, orkiestry dętej Wieniawa czy zespołu piłkarskiego Galicja. Zarówno Galicja jak i Wieniawa prowadzą kursy dla dzieci i młodzieży. Szeroką paletę ofert proponuje Centrum Kultury i Rekreacji przy UG Michałowice.

MP: A jeśli chodzi o internet, to rozumiem, że nie ma z nim problemu?

M: Korzystam z internetu radiowego i jest to wystarczające.

MP: Jak ocenia Pan lokalny urząd?

M: Bardzo dobre podejście do mieszkańców, na ogół szybkie i kompetentne.

MP: Jest Pan historykiem. Na pewno zna Pan sporo ciekawych historii z przeszłości Raciborowic i okolic, może podzieli się Pan jedną lub dwoma z czytelnikami?

M:Miejscowy, gotycki kościół wzniósł Jan Długosz, najwybitniejszy kronikarz polskiego średniowiecza. Warto również odwiedzić zabytkowy cmentarz. Wiele ciekawostek odnośnie przeszłości wsi odnajdziemy w powstałych niedawno szczegółowych i dostępnych on-line na stronie UG Michałowice opracowaniach historycznych (2 tomy monografii gminy, Michaś – cyfrowe archiwum lokalne z mnóstwem starych fotografii i wspomnieniami mieszkańców w wersji audio)

MP: Jakie są wg Pana plusy lokalizacji, w której Pan mieszka, a które doceniłaby osoba poszukująca działki budowlanej lub domu na sprzedaż w tej okolicy?

M: Krajobraz, dobra baza wypadowa na eskapady rowerowe w kierunku ziemi proszowickiej i miechowskiej.

MP: A czy są jakieś minusy? Jeśli tak, to jakie?

M: Brak kawiarni, smog w okresie jesienno-zimowym, poranne korki do miasta.

MP: Czy mógłby Pan podsumować naszą rozmowę i dosłownie w dwóch zdaniach powiedzieć przyszłym potencjalnym mieszkańcom, dlaczego poleca Pan zamieszkać w Raciborowicach?

M: Raciborowice mają walory krajobrazowe, jak również rozwijającą się dynamicznie infrastrukturę oraz ofertę kulturalno-społeczną.

Odpowiedzi dla biura nieruchomości GEO CONSULTING udzielił Pan Mateusz z Raciborowic.