Uncategorized

Zamieszkaj TU pod Krakowem – dlaczego zamieszkałam w Zabierzowie.

7 lipca 2019

Ruszamy z ciekawym projektem informacyjnym, w którym zamierzamy przybliżyć Wam poszczególne wsie i miasteczka, zlokalizowane na obrzeżach Krakowa. A kto najlepiej opowie Wam, o plusach i minusach danej miejscowości, jak nie jej rdzenni (bardziej lub mniej) mieszkańcy.

Na pierwszy ogień rzucamy Wam jedną z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości – Zabierzów, oraz jego mieszkankę, która przybliży nam zarówno wady, jak i zalety tej miejscowości.

Małgorzata Poznańska GEO CONSULTING: Na początek proszę powiedzieć mi dlaczego wybrała Pani Zabierzów i jak się Pani tutaj mieszka?

Halina: Mieszka mi się dobrze. A wybór na Zabierzów padł głównie ze względu na jego bliską lokalizację z Krakowem.

MP: Jak długo tu Pani mieszka?

H: W Zabierzowie mieszkam już od 20 lat.

MP: 20 lat to sporo czasu. Jak w tym okresie zmienił się Zabierzów?

H: Gdy wraz z mężem kupowaliśmy działkę Zabierzów był małą miejscowością. A rejon, w którym wybudowaliśmy dom, był praktycznie niezabudowany. Patrząc z dzisiejszej perspektywy jest nie do pomyślenia, jak bardzo Zabierzów się rozrósł.

Zabierzów – Widok na Zabierzów i Tatry z Bolechowic

MP: Czy może mi Pani powiedzieć coś na temat Zabierzowa, chodzi mi głównie
o jego zabudowę, ruch uliczny i otaczającą go zieleń.

H: Jeżeli chodzi o zieleń to wydaje mi się, że jest jej w sam raz. Za to zabudowa jest coraz gęstsza, a co za tym idzie, większy ruch uliczny. W 2023 roku ma powstać obwodnica, która oczywiście odciąży Zabierzów i usprawni ruch, jednak będzie szła blisko mojego domu i martwię się potencjalnym hałasem. Według mnie obecnie do Zabierzowa i z Zabierzowa dojeżdża się całkiem dobrze, nawet w godzinach szczytu. Jednak rozumiem potrzebę budowy obwodnicy.

MP: Czy korzysta Pani z komunikacji miejskiej (busów, autobusów)? I jak ją Pani ocenia?

H: Korzystam głównie z autobusów MPK. Sporadycznie z prywatnych przewoźników oraz kolejki podmiejskiej.

Do Zabierzowa można dostać się, aż 4 liniami MPK (238, 248, 268, 278) oraz busami, kursującymi w kierunku Krzeszowic. Końcowym przystankiem dla autobusów są Bronowice, gdzie można przesiąść się w tramwaj bądź inną linię autobusową. Dojeżdżam tak codziennie do pracy i śmiało mogę powiedzieć, że podróżuje się wygodnie. Autobusy są nowoczesne i większe, niż dawniej. A każdy z nich wyposażony jest w automat biletowy. MPK obecnie dołożyło nam kolejną linię 218, która kursuje przez Zabierzów, łącząc jakby pozostałe linie, które się w nim rozmijały.

MP: A jak się Pani jeździ podmiejską kolejką? Podobno to najlepszy transport, jeśli chodzi o omijanie korków?

H: Tak. PKP pod tym względem jest niezastąpione. W ciągu 20 minut jest się na Dworcu Głównym i Galerii Krakowskiej w Krakowie. Podróżuje się też oczywiście w większym komforcie niż dawniej. Szynobusy są klimatyzowane i nie ma problemu żeby do nich wsiąść np. z wózkiem dziecięcym. Obecnie trwa remont linii z Krakowa do Krzeszowic. A w samym Zabierzowie rozbudowują i unowocześniają peron. W końcu będzie on przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Mogli by jeszcze popracować nad częstotliwością rozkładu jazdy pociągów ale sądzę, że z każdym rokiem będzie lepiej.

MP: Czy w Zabierzowie są jakieś szlaki dla pieszych bądź rowerzystów?

H: Tak, jest ich kilka. Przechodzą koło wielu ważniejszych turystycznie miejsc w naszej całej gminie. Dość charakterystycznym miejscem są pobliskie Podkrakowskie Dolinki. Można tu wymienić: Bramę Bolechowicką, Dolinę Kobylańską, Dolinę Będkowską czy Kluczwody. W samym Zabierzowie mamy znaną Skałę Kmity, z którą wiążę się ciekawa legenda oraz stary kamieniołom nazywany “małym Zakrzówkiem”. Fajnym miejscem na spacery jest też ścieżka przy ogródkach działkowych, ciągnąca się wzdłuż Rudawy.

MP: Słyszałam, że Zabierzów inwestuje w miejsca zabaw dla dzieci. Czy to prawda?

H: Tak. W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych placów zabaw. Szkoda, że nie było ich kiedy moje dzieci były małe (śmieje się) ale mam nadzieję, że nadrobię z wnukami. Podoba mi się również nowo powstały Rynek. Dzieci mają tam plac zabaw, lodziarnię oraz miejsce do bezpiecznej nauki jazdy na rowerze czy rolkach.

MP: Czy w Zabierzowie jest szkoła lub przedszkole do której chodziły Pani dzieci?

H: Tak. Moje dzieci chodziły do tutejszego przedszkola oraz szkoły podstawowej. Również do gimnazjum, które obecnie jest przekształcane w oddział dla klas 6-8. Przedszkole jest nowe. A szkoła posiada spory basen, boisko oraz halę sportową.

MP: Czy w Zabierzowie organizowane są jakieś zajęcia dodatkowe? Jak tak, to jakie?

H: Mamy boisko sportowe, na którym odbywają się treningi klubu piłkarskiego Kmita. Można również zapisać się na zajęcia organizowane na basenie – naukę pływania czy aqua aerobik. Moje dzieci korzystały również z zajęć ceramiki organizowanej przez Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów. Z tego co wiem mają oni dużą ofertę tego typu zajęć dla dzieci oraz dorosłych. Działają również dwie siłownie z zajęciami fitness.

MP: A jeśli chodzi o internet, to rozumiem, że nie ma z nim problemu?

H: Nie. Nie mamy problemu z internetem. Korzystamy z lokalnej firmy Cybernet.

MP: Czy powie mi coś Pani na temat lokalnego urzędu?

H: Ciekawe pytanie (śmieje się). Ale nie mogę powiedzieć nic złego. Na pewno dużo się u nas dzieje i gmina.

MP: Rozumiem, że na plus?

H: Tak. Jest więcej miejsc gdzie można się spotkać. Coraz więcej chodników, które zapewniają bezpieczeństwo. W ostatnich latach przybyło nam więcej sklepów, które są bardzo dobrze zaopatrzone.

MP: To dobrze. A jakie są wg Pani plusy lokalizacji, w której Pani mieszka, a które doceniłaby osoba poszukująca działki budowlanej lub domu na sprzedaż w tej okolicy?

H: Przede wszystkim bliska odległość od Krakowa. Duża możliwość wyboru jeśli chodzi o dojazd do Krakowa. Śmiało można się wybrać autem bądź skorzystać z autobusów MPK czy kolejki podmiejskiej. Sądzę, że znajdą się również osoby, które zainteresują się Zabierzowem ze względu na jego położenie koło lotniska w Balicach. Na terenie Zabierzowa działa Jurajska Izba Gospodarcza. Powstaje również coraz więcej firm usługowych. Atrakcyjnym dodatkiem do powyższych atutów, są zielone miejsca, gdzie można się wybrać w wolnej chwili pieszo bądź rowerem, aby odpocząć na łonie natury.

MP: A czy są jakieś minusy?

H: Dla mnie osobiście to chyba to, że Zabierzów robi się coraz bardziej miastem. A prawdopodobnie stanie się to już za kilka lat bo wszystko zmierza w tym kierunku.

MP: Z naszej rozmowy wynika, że chwali sobie Pani życie w Zabierzowie. Czy mogłaby Pani podsumować naszą rozmowę i dosłownie w dwóch zdaniach powiedzieć przyszłym potencjalnym mieszkańcom, dlaczego poleca Pani zamieszkać w Zabierzowie?

H: Zabierzów jest dużą miejscowością, która może zachęcić nie tylko świetną lokalizacją. Daje bowiem możliwości, które niesie ze sobą zarówno życie w mieście, jak i na wsi – takie dwa w jednym.

Odpowiedzi dla biura nieruchomości GEO CONSULTING udzieliła Pani Halina z Zabierzowa. 

__________

GEO CONSULTING specjalizuje się w obsłudze rynku nieruchomości gruntowych, domów oraz inwestycji deweloperskich w bezpośrednich okolicach Krakowa. Główny obszar działania to gminy: Zielonki, Wielka Wieś, Zabierzów, Michałowice.