KSIĄŻKI

Kolory pawich piór – Jojo Moyes

30 czerwca 2019

Kolory pawich piór” jest dość nieszablonową powieścią, w której głównym bohaterem może być każda, z wykreowanych przez Jojo Moyes postaci. To tak, jak w prawdziwym życiu – na losy danej jednostki składa się bowiem mnóstwo rożnych wypadkowych, czyli najrzęsiściej decyzji innych ludzi.

Autorka przedstawia nam trzy, zupełnie odmienne kobiety – Suzanne, Vivi oraz Athene, których losy, na przełomie kilkudziesięciu lat, się ze sobą nierozerwalnie splatają. Każda z nich obdarzona wadami i zaletami, tworzy obraz nietuzinkowej kobiety, która nie jest tylko czarna albo biała. Już sam tytuł „Kolory pawich piór” mówi o dużej skali odcieni ludzkiego charakteru.

Historia życia Suzanny Peacock zaczyna się jeszcze przed jej narodzeniem, co niejako tłumaczy nam jej zawiłą naturę, a kończy się rozwiązaniem rodzinnej tajemnicy. Tkwiąc w udanym, z pozoru małżeństwie, Suzanna wraz z mężem przenosi się do rodzinnej posiadłości. Tam, otwiera maleńki sklepik „Pawi Zakątek”, który staje się jej chwilową ostoją, a zarazem centrum kolejnych wydarzeń. Ta decyzja zmienia całe jej życie, i nie tylko jej.

Książkę zabrałam ze sobą na tygodniowy urlop. Nie sądziłam jednak, że te 500 stron przeczytam w 3 dni. To chyba świadczy samo za siebie, jak w ciągająca jest to lektura. W sam raz na długie, letnie wieczory. Gwarantuje, że Jojo Moyes was nie zawiedzie.