hanka ordonowna
KSIĄŻKI

Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie – Katarzyna Droga

21 maja 2019

Nie przypuszczałam, że „Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie”, aż tak mnie pochłonie. A z każdą następną stroną, byłam co raz bardziej urzeczona historią życia Haneczki – jej drogi do sławy oraz kolejnych miłosnych podbojów.

Ordonówna, a tak naprawdę Marysia Pietrusińska, miała w życiu dużo szczęścia. Do szkoły baletowej zapisała ją matka, tylko ze względu na wydawane tam darmowe obiady. Zaraz potem pod swoje skrzydła przyjęła ją znana autorka tekstów – Bojkosia. A kolejni kochankowie uczyli ją jak grać i śpiewać, dzięki czemu zdobyła serca publiczności całego polskiego kabaretu i teatru. Nawet próba nieudanego samobójstwa, po zdradzie ukochanego, przeobraziła się w kolejny sukces. Wszystkie kobiety czesały się i ubierały jak Ordonówna.

Ordonka wyszła za mąż za swojego cichego i długoletniego wielbiciela – hrabiego Michała Tyszkiewicza. Została hrabiną, czego rodzina Tyszkiewicza nigdy mu nie wybaczyła. Deklarując miłość, Hanka oznajmiła, że nie zrezygnuje z kariery, bo bez tego nie potrafi żyć. Tyszkiewicz, więc cierpliwe znosił jej kaprysy oraz kolejne romanse – Hanka kochała mocno ale tylko na chwilę. Rozdzieliła ich wojna, która naznaczyła życie Ordonki piętnem cierpienia i izolacji. Nigdy nie wróciła już do swojej ukochanej Warszawy.

Katarzyna Droga doskonale oddała klimat szalonych lat dwudziestych. Pokazując jak żyła artystyczna elita ówczesnych czasów, pełna pięknych kobiet i szarmanckich mężczyzn. Wszystko przerwała II wojna światowa, i już nigdy nic, nie było takie same.

Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie” Wydawnictwa Znak to obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników barwnych biografii. Książka łączy w sobie intymny portret Hanki Ordonówny oraz urzekający i prawdziwy obraz przedwojennej Polski.