KSIĄŻKI

„Żyj Wabi-Sabi” Julie Pointer Adams

2 września 2018

Lubię książki pisane lekką ręką, które traktują o życiu i jego przemijalności. „Żyj wabi-sabi. Japońska sztuka odnajdywania piękna w niedoskonałości” jest pochwałą wszystkiego co nadszarpnął ząb czasu.

Autorce – Julie Pointer Adams, nie chodzi, o nabywanie antyków, lecz o traktowanie ludzi i rzeczy z należytym poszanowaniem. Mniej znaczy więcej – to modna w ostatnim czasie maksyma, która uczy nas o wartości ludzkich relacji i szacunku do posiadanych rzeczy.

Zgodnie z filozofią wabi-sabi nie musimy dążyć do perfekcji. Doskonale niedoskonała przestrzeń jest zawsze pełna śladów życia. Najlepiej widać to, gdy w domu są dzieci. Julie przekonuje nas, że nie warto się tym przejmować, bo plamy i zarysowania to oznaki życia.

W każdym zakątku świata, są miejsca, w których ludzie żyją zgodnie z filozofią wabi-sabi, dlaczego nie moglibyśmy i my? Autorka zabiera nas do Japonii, Danii, Francji, Kalifornii i Włoch, gdzie ludzie żyją bliżej natury, prowadząc otwarte domy dla rodziny i przyjaciół, nie przejmując się, że ich mieszkania nie są perfekcyjne. Takie podejście do życia uwalnia od stresu.

Świętowanie nie powinno polegać na szastaniu pieniędzmi. Wabi-sabi zachęca nas, byśmy celebrowali przemijanie – zwłaszcza na naszym stole, gotując sezonowe warzywa i owoce. Dzięki czemu uczymy się zawężać nasze wybory i zwiększać naszą świadomość.

Warto jest zasiedzieć się, ot tak po prostu, przy stole i celebrować chwilę. Skupić się na naszych bliskich i otoczeniu. Internet pomaga nawiązywać i podtrzymywać kontakty, jednak bez uczestniczenia w życiu, tu i teraz, nie uda się nam nim w pełni cieszyć.

Celem książki jest pochwała bycia razem, bez przytłaczającego perfekcjonizmu. Dzięki tej lekturze rzeczywistość wyda się mniej skomplikowana i być może uwolnimy się od paraliżującego lęku przed porażką. Gorąco zachęcam do lektury.