KSIĄŻKI

Shinrin-yoku

22 maja 2018

Czytaniu „Shinrin-yoku” towarzyszył mi wewnętrzny spokój. Sama książka zaciągnęła mnie do ogrodu, gdzie przy szumie drzew i śpiewie ptaków wtopiłam się w nią zupełnie. Pełno w niej bowiem magii. Opowiada o rzeczach prostych, które są nam znane ale, o których zapomnieliśmy już wieki temu. Taka nasza dziwna ludzka natura…

Shinrin-yoku” napisali autorzy bestsellerowej „Ikigai”, Hector Garcia i Francesc Miralles. Którzy tym razem zabierając nas w wyprawę w głąb lasu, obiecują, że odzyskamy życiową energię i witalność.

Shinrin-yoku, czyli „leśna kąpiel” to dość nowy termin, który pojawił się w japońskiej kulturze. Ale sama filozofia czerpania mocy z przyrody jest dużo starsza. Autorzy podają przykłady wiosek, w których ludność żyjąc w zgodzie z naturą, dożywa sędziwego wieku (ponad stu lat).

Drzewa mają potężną moc. Cała natura tętniąca życiem jest dla nas lekarstwem. Jest energią świata, którą się z nami dzieli. Dlaczego by z tego nie korzystać? Nawet na małą skalę. Wystarczy wyjść do parku na spacer lub w domowym zaciszu, otoczyć się zieloną roślinnością.

Shinrin-yoku:

  1. Wzmacnia układ odpornościowy, zwłaszcza komórki NK w bezpośredniej walce z komórkami guzowymi.

  2. Pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze oraz spowolnić rytm zatokowy.

  3. Redukuje poziom stresu. Pozbywa się nadmiaru kortyzolu, jednego z hormonów stresu.

  4. Wzmacnia spokój ducha. Sprawia, że układ nerwowy jest mniej skłonny do reakcji „uciekaj albo walcz”.

  5. Pozytywnie wpływa na emocje i ogólne poczucie spełnienia.

  6. Poprawia zdolność koncentracji, także u dzieci z ADHD.

  7. Przyspiesza powrót do zdrowia po operacji chirurgicznej.

  8. Sprzyja zasypianiu i dobremu snowi.

  9. Potęguje libido i wyzwala energię seksualną.

  10. Polepsza wzrok.

Książkę gorąco polecam wszystkim miłośnikom obcowania z przyrodą. Ponieważ w naturze znajduje się wszystko, czego człowiek potrzebuje do osiągnięcia stanu równowagi i spokoju. Warto, więc wybrać się w głąb lasu i skorzystać z leśnej kąpieli.