KSIĄŻKI

Mieszkaj pięknie – Jagoda Kutkowska

8 maja 2018

Urządzenie wnętrza to nie bułka z masłem. Nie wystarczy wejść do salonu meblowego i wykupić połowę asortymentu. To, trzeba zrobić mądrze, z głową na karku. I tu, jak z nieba spada nam poradnik Jagody Kutkowskiej „Mieszkaj pięknie. Książka o tyle idealna, że wiedza przekazana jest praktycznie w sposób łopatologiczny. Tak, że nawet ja (totalny laik wnętrzarski) w końcu, zrozumiałam jak należy łączyć kolory.

Jagoda, autorka znanego bloga Lovingit, udowadnia że każdy z nas może mieszkać pięknie. Potrzebny jest tylko dobry plan. Dzięki jej książce poznamy podstawy aranżacji i dowiemy się, jak zabrać się za zagospodarowywanie naszej przestrzeni mieszkalnej.

Na samym początku musimy jednak ustalić co nam się podoba, i do jakiego stylu klasyfikuje się nasz gust. Warto się go trzymać i nie kupować tego co nam wpadnie akurat w oko, bo potem ciężko pewne rzeczy do siebie dopasować. Autorka ułatwia nam sprawę, proponując test. W moim przypadku wyszedł totalny miks trzech stylów.

Kolejny punkt, to wielkie porządki. Czyli oczyszczenie wnętrz i całej atmosfery domu. Rzeczy niepotrzebne można sprzedać, a zniszczone meble odnowić bądź poddać całkowitej metamorfozie. Po uprzątnięciu warto dobrze wszystko rozplanować, żeby wnętrza były funkcjonalne.

Intrygującą dla mnie nowością, z którą Jagoda się nami dzieli jest Moodboard, czyli tablica inspiracji. Na takim zestawieniu wybranych przez nas elementów (podłóg, lamp, mebli, kolorów) idealnie widać, co do siebie pasuje i jak będzie to współgrało w rzeczywistości.

Mieszkaj pięknie” daje wskazówki jak powiększyć przestrzeń, jak łączyć ze sobą wzory i kolory oraz za pomocą jakich trików rozjaśnić ciemne wnętrza. Każdy z kolejnych rozdziałów poświęcony jest danemu pomieszczeniu. A całość okraszona pięknymi zdjęciami ze znanych nam (lub nie) wnętrz.

Warto sięgnąć po ten poradnik, choćby ze względu na to, że znacznie łatwiej będzie nam się urządzić z jego pomocą. Nie wydając fortuny na architekta wnętrz. W domu, który jest przez nas urządzony, spędzamy milej czas. Zwłaszcza jeśli oddaje on nasz charakter i jest do nas dopasowany.