PRZEMYŚLENIA

Za zamkniętymi drzwiami

4 maja 2018

W czterech ścianach, gdzie mieści się nasz cały świat – ten duży, czyli rodzina oraz ten mały, czyli nasz dobytek – dochodzi często do przemocy. Być może wydaje się, że za zamkniętymi drzwiami nic nie widać, i nie słychać. Albo, że jeśli nic nie wychodzi poza mury domu, to tak, jakby nie było problemu. Przez takie wrażenie wiele ofiar przemocy milczy i znosi biernie swój los. A oprawcy czują się bezkarnie i w swoich poczynaniach posuwają się co raz dalej. Bardzo trudno jest wyjść z takiego zamkniętego układu. Zdarza się, że potrzebna jest pomoc z zewnątrz. Warto po nią sięgnąć.

Przemoc psychiczna jest według mnie najgorszą formą spustoszenia, która wkrada się małżeńskie relacje. Potrafi zniszczyć każdy rodzaj międzyludzkiej więzi. Niejednokrotnie jest ona tak subtelna i długotrwała, że ofierze wydaje się, iż oprawca może mieć rację. Zbyt niska samoocena i ciągła krytyka, sprawia, iż wierzy ona, w to, co mówi dręczyciel.

Do przemocy psychicznej zalicza się:

 • wyśmiewanie poglądów, religii, pochodzenia oraz narzucanie własnych poglądów

 • karanie przez odmowę uczuć, zainteresowania czy szacunku

 • stała krytyka

 • wmawianie choroby psychicznej

 • izolacja społeczna (kontrolowanie i ograniczanie kontaktów z innymi osobami)

 • domaganie się posłuszeństwa oraz ograniczanie snu i pożywienia

 • degradacja werbalna (wyzywanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie)

 • stosowanie gróźb

Jak walczyć z przemocą psychiczną?

Pierwszy krok to akceptacja, że jest się ofiarą. Drugi to wyznaczenie granicy, do której staramy się ratować małżeństwo. Najczęściej agresorzy są doskonałymi manipulatorami, łatwo się więc zapętlić w takiej relacji. Warto zwrócić się o pomoc do rodziny lub przyjaciół. Najczęściej jednak osoby pokrzywdzone są wycofane społecznie i unikają wszelkich kontaktów. W takim wypadku, bardzo ważna jest ingerencja z zewnątrz. Zwykła rozmowa czy zwrócenie uwagi, że coś jest chyba nie tak, jak powinno – może wystarczyć żeby otworzyć oczy. A jeśli sprawa jest bardzo poważna i sami sobie z tym nie poradzimy pomocy można szukać w różnego typu instytucjach.

Gdzie szukać pomocy:

 • Ogólnopolskie Pogotowie Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 22 668 70 00.

 • Policyjny telefon zaufania „Zatrzymaj przemoc” (numer bezpłatny): 800 12 01 48.

 • Fundacja 3-4-Start, gdzie można otrzymać bezpłatną pomoc prawną oraz konsultacje psychoterapeutyczne, a także informację, gdzie można zwrócić się o dalszą pomoc. Telefon 730- 343- 450, 730- 343- 452, e-mail:  biuro@fundacja3-4-start.pl. 

Najtrudniejszy jest pierwszy krok, mówią. Ale w takiej sytuacji, gdy jest się ofiarą przemocy, trudne są również te następne. Naprawienie zła, które nas dotknęło wymaga czasu. I nie jest to łatwa droga, zwłaszcza jeśli z oprawcą łączą ofiarę, dzieci.

W takim przypadku, to co powiem może zabrzmieć banalnie ale jest jedna i uniwersalna prawda – Twoje życie jest w Twoich rękach.

*Wpis powstał w ramach kampanii społecznej Za zamkniętymi drzwiami, zainicjowanej przez Fundację 3-4-Start. Głównym celem akcji jest uświadomienie społeczeństwu, w tym czytelnikom blogów, jak powszechnym i niezrozumianym problemem jest przemoc psychologiczna oraz ekonomiczna w związkach.