W czterech ścianach, gdzie mieści się nasz cały świat – ten duży, czyli rodzina oraz ten mały, czyli nasz dobytek – dochodzi często do przemocy. Być może wydaje się, że za zamkniętymi drzwiami nic nie widać, i nie słychać. Albo, że jeśli nic nie wychodzi poza mury domu, to tak, jakby nie było problemu. Przez takie wrażenie wiele ofiar przemocy milczy i znosi biernie swój los. A oprawcy czują się bezkarnie i w swoich poczynaniach posuwają się co raz dalej. Bardzo trudno jest wyjść z takiego zamkniętego układu. Zdarza się, że potrzebna jest pomoc z zewnątrz. Warto po nią sięgnąć.
Przemoc psychiczna jest według mnie najgorszą formą spustoszenia, która wkrada się małżeńskie relacje. Potrafi zniszczyć każdy rodzaj międzyludzkiej więzi. Niejednokrotnie jest ona tak subtelna i długotrwała, że ofierze wydaje się, iż oprawca może mieć rację. Zbyt niska samoocena i ciągła krytyka, sprawia, iż wierzy ona, w to, co mówi dręczyciel.
Do przemocy psychicznej zalicza się:
-
wyśmiewanie poglądów, religii, pochodzenia oraz narzucanie własnych poglądów
-
karanie przez odmowę uczuć, zainteresowania czy szacunku
-
stała krytyka
-
wmawianie choroby psychicznej
-
izolacja społeczna (kontrolowanie i ograniczanie kontaktów z innymi osobami)
-
domaganie się posłuszeństwa oraz ograniczanie snu i pożywienia
-
degradacja werbalna (wyzywanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie)
-
stosowanie gróźb
Jak walczyć z przemocą psychiczną?
Pierwszy krok to akceptacja, że jest się ofiarą. Drugi to wyznaczenie granicy, do której staramy się ratować małżeństwo. Najczęściej agresorzy są doskonałymi manipulatorami, łatwo się więc zapętlić w takiej relacji. Warto zwrócić się o pomoc do rodziny lub przyjaciół. Najczęściej jednak osoby pokrzywdzone są wycofane społecznie i unikają wszelkich kontaktów. W takim wypadku, bardzo ważna jest ingerencja z zewnątrz. Zwykła rozmowa czy zwrócenie uwagi, że coś jest chyba nie tak, jak powinno – może wystarczyć żeby otworzyć oczy. A jeśli sprawa jest bardzo poważna i sami sobie z tym nie poradzimy pomocy można szukać w różnego typu instytucjach.
Gdzie szukać pomocy:
-
Ogólnopolskie Pogotowie Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 22 668 70 00.
-
Policyjny telefon zaufania „Zatrzymaj przemoc” (numer bezpłatny): 800 12 01 48.
-
Fundacja 3-4-Start, gdzie można otrzymać bezpłatną pomoc prawną oraz konsultacje psychoterapeutyczne, a także informację, gdzie można zwrócić się o dalszą pomoc. Telefon 730- 343- 450, 730- 343- 452, e-mail: biuro@fundacja3-4-start.pl.
Najtrudniejszy jest pierwszy krok, mówią. Ale w takiej sytuacji, gdy jest się ofiarą przemocy, trudne są również te następne. Naprawienie zła, które nas dotknęło wymaga czasu. I nie jest to łatwa droga, zwłaszcza jeśli z oprawcą łączą ofiarę, dzieci.
W takim przypadku, to co powiem może zabrzmieć banalnie ale jest jedna i uniwersalna prawda – Twoje życie jest w Twoich rękach.
*Wpis powstał w ramach kampanii społecznej Za zamkniętymi drzwiami, zainicjowanej przez Fundację 3-4-Start. Głównym celem akcji jest uświadomienie społeczeństwu, w tym czytelnikom blogów, jak powszechnym i niezrozumianym problemem jest przemoc psychologiczna oraz ekonomiczna w związkach.